Jeśli chciałbyś wziąć kredyt na firmę, ale obawiasz się skomplikowanych procedur i tony wymaganych dokumentów, niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku, to możesz już przestać się obawiać. Złożenie wniosku o kredyt firmowy jest proste i przypomina ubieganie się o kredyt konsumencki. Kredytobiorca w jednym i drugim przypadku musi przedstawić odpowiednie zaświadczenia, wykazać dochód (chociaż w przypadku kredytu firmowego sprawa jest o tyle łatwiejsza, że możliwe jest uzyskanie finansowania nawet wtedy, gdy firma generuje straty) oraz posiadać pozytywną historię kredytową i brak negatywnych wpisów w rejestrach.

Każdy bank posiada swoje własne procedury udzielania kredytów, ale istnieją też punkty wspólne i o takich będzie dalsza część tekstu. Po pierwsze, dokumenty finansowe. Będziesz musiał przygotować wyciągi z konta firmowego z ostatnich kilku miesięcy. Bank na ich podstawie sprawdzi aktualną kondycję firmy, aby móc zdecydować, czy firma zdoła spłacić kredyt w wyznaczonym terminie. Drugim niezbędnym dokumentem jako załącznik do wniosku będą skany z ewidencji księgowej prowadzonej przez Twoją firmę za rok ubiegły i obecny. Oba dokumenty posłużą do wykonania poprawnej oceny kredytowej Twojego przedsiębiorstwa. Po drugie, wniosek o kredyt. Wniosek należy wypełnić prawidłowo (zgodnie z instrukcjami) i zamieszczać w nim informacje zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli skłamiesz, a bank to wykryje, prawie na pewno spotkasz się z odmową. W każdej instytucji finansowej treści wniosków mogą się między sobą delikatnie różnić. To, na co musisz się przygotować, to chociażby podanie branży, w jakiej działa Twoja firma. W zależności od sektora, w jakim działa dane przedsiębiorstwo, różne podmioty mogą uzyskać odmienne oferty przy takich samych obrotach oraz identycznym stażu na rynku. Nie jest tajemnicą, że zawody zaufania publicznego są pod tym względem faworyzowane.

Z tego powodu dobrze jest spytać pracownika banku, jakie zawody są w nim uprzywilejowane, a jakie spotykają się często z odmowami udzielenia kredytu. Może Ci to zaoszczędzić mnóstwa czasu i energii. To, o co bank może jeszcze spytać, to ilość i rodzaje aktualnych zobowiązań kredytowych. Jest to cenna informacja dla banku, która pozwala mu oszacować, czy dodatkowe zobowiązanie finansowe nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Pamiętaj, że już na etapie analizy Twoich wyciągów można stwierdzić, czy spłacasz dodatkowy kredyt albo pożyczkę parabankową. Nie opłaca się więc zatajać takich informacji, ponieważ bardzo łatwo je zweryfikować, a może stać się to przyczyną negatywnej decyzji kredytowej. Takie pytania, jak miejsce zamieszkania czy ilość osób na utrzymaniu są raczej w standardzie, więc nie będziemy się nimi dalej zajmować.

Warto jednak wiedzieć, że one również wpływają na decyzję banku. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, najprawdopodobniej Twoje koszty utrzymania są wyższe od kosztów utrzymania osoby mieszkającej na wsi. Jak widzisz, wypełnienie wniosku o kredyt dla firmy nie jest niczym skomplikowanym.