7 mar Brak komentarzy admin Bialkowski , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie zawodowe? W jaki sposób przeanalizować drogę zawodową, żeby czuć zadowolenie z rozwijającej się kariery? Przede wszystkim na te pytania powinni sobie odpowiedzieć wszelkie osoby, które na ścieżce branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Co prawda, przygotowanie zawodowe w szkołach średnich z roku na rok staje się o wiele efektywniejsza, to mimo wszystko nie wyczerpuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie doskonale radzą sobie w Internecie i to z tego miejsca otrzymują cenną wiedzę odnoszącą się do tego, jakim sposobem rozpatrzyć swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednak zleceniodawcy zwracają uwagę na jeszcze pewną kwestię, a konkretniej na zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe. Błędem osób ubiegających się o pracę jest nierzadko brak koncepcji. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które w żaden sposób nie będą związane z profilem działalności, jaki pragnęliby wykonywać w przyszłości. Najkrócej rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która ma zamiar zatrudnić się w marketingu powinna już na etapie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie szukać zatrudnienia w popularnych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Na tym etapie pojawia się wątpliwość – w jakiej formie zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat będzie optymalnym rozwiązaniem? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnej gratyfikacji. Motywacją może stać się odczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zyskiwane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Następnym etapem jest praktyka zawodowa. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najpewniej jest zgłosić się do instytucji, z którą związane są jakieś nadzieje dotyczące zatrudnienia w przyszłości, być może się bowiem okazać, że dobrze realizując wydzielone zadania, zostanie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie mogą starać się o odpłatny staż.

Zatrudnienie – na etat czy własna aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane w czasie praktyk lub stażu przyniesie korzyści zarówno w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale również w przypadku kiedy planuje się poprowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom zaznajamia się głównie ze specyfiką danego rynku. Można również podejrzeć dobrze prosperujące mechanizmy, które dalszej kolejności zaaplikuje się na swoje pole branżowe. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to szansa dla osób, które posiadają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja będzie bowiem coraz okazalsza i nie tak prosto zachować płynność pieniężną. Przed tym jak otworzy się własną firmę warto odrobinę popracować na czyjś rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.