7 mar Brak komentarzy admin Bialkowski , ,

Wstąpienie Polski w szeregi krajów zjednoczonych w ramach Wspólnoty Europejskiej znacznie udogodniło zagraniczne emigracje w celach biznesowych. W tej chwili nie są niezbędne chociażby formalne zezwolenia na aktywność zawodową w odrębnym państwie. Emigracja dochodowa rozrosła się na ogromną skalę kilkanaście lat wstecz. Wskazuje się, że więcej niż milion mieszkańców naszego państwa wyemigrowało do krajów zachodnich w celu znalezienia korzystniej płatnej pracy. Najwyższą popularnością w tym względzie cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Dorobek w Wielkiej Brytanii – co należy wiedzieć?
Wylatując do pracy do obcego kraju należy się odpowiednio rozplanować. Wiele osób dopuszcza następujący błąd – wyjeżdżają zupełnie w ciemno – bez orientacji, bez rozeznania czy bez minimalnych zasobów finansowych, jak mantrę ogłaszając, że jakoś to musi być, przecież skoro tylu osobom się powiodło w niewiele dni odszukać na miejscu stanowisko, to z jakiej racji im ma się nie poszczęścić? W takich przypadkach zniechęcenie daje o sobie znać niespotykanie szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się i w tym momencie nie jest tak, że praca leży na ulicy.

W jaki sposób przyszykować się do podróży?
Po pierwsze trzeba wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli przeznaczeniem wylotu ma być zgromadzenie środków finansowych, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na wygodne życie. Co prawda, praca na Wyspach przynosi duże dochody, jednak i wydatki na życie w tym państwie są istotnie większe niż w naszej ojczyźnie. Osoby, którym zależy na nagromadzeniu jak największych zasobów finansowych często decydują się na grupowe podnajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Należałoby o to zadbać jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli lokalizacji do spania będzie się poszukiwało zaledwie na miejscu, wtedy może stać się tak, że kilka nocy przyjdzie przeżyć na znanej z przysłowia ławce w parku. Poszukując pomieszczenia do wynajęcia dobrze jest skorzystać z kontaktów bliskich już mieszkających na obszarze Anglii albo poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem portali internetowych. Internet może być również pomocny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko należy zatroszczyć się jeszcze będąc w Polsce.

Etat – gdzie jej poszukiwać?
Jak już wyżej wskazano, zatrudnienie można odszukać, jeszcze mieszkając w kraju. W tym celu można sprawdzać zaproszenia zatrudnienia znajdujące się na stronach ogłoszeniowych. Innym pomysłem jest skorzystanie z usług organizacji, które mogą reprezentować w poszukiwaniu etatu. Takie wsparcie jest związane mimo wszystko najczęściej z dodatkowymi wydatkami, w związku z tym również kwestia ta powinna zostać odpowiednio przemyślana. Ostatnia dostępna sposobność, to poszukiwanie zatrudnienia po dotarciu do Wielkiej Brytanii. Jest to opcja najbardziej niebezpieczna. Trzeba być świadomym tego, że planując wyjazd zarobkowy za granicę, trzeba mieć minimalne środki finansowe. Nawet zakładając, że szybko uda się znaleźć zatrudnienie, to mimo to pierwsza pensja, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Trzeba mieć przy sobie wystarczająco pieniędzy aby bez utrudnień móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte pośrednictwo pracy, z oferty którego należałoby skorzystać, szukając zatrudnienia.