Jeżeli mamy kłopoty finansowe, to bardzo często pierwszym rozwiązaniem o jakim myślimy jest wzięcie kredytu. Trzeba jednak dokładnie to przemyśleć, ponieważ kredyt trzeba będzie wpłacić i to z odsetkami w określonym terminie. Bank niestety nie wybaczy nam spóźnień. Zatem decyzji o kredycie bankowym nie można podjąć od tak sobie bez przemyślenia. Może na początku warto pomyśleć o pożyczce od kogoś z rodziny. Tutaj na pewno pożyczka będzie nieoprocentowana lub będzie na bardzo niewielki procent w ogóle bez porównania z kredytem bankowym.

Trzeba pamiętać, że banki udzielają kredytów tylko i wyłącznie na określone cele. Czym innym jest pożyczka. Warto znać to rozróżnienie i umieć posługiwać się odpowiednimi słowami, kiedy chcemy skorzystać z określonego produktu bankowego. Warto wiedzieć, że nie tylko banki mogą udzielać pożyczek, są też różne inne wyspecjalizowane w tym instytucje. Kredyt hipoteczny jest produktem, z którego korzysta mnóstwo ludzi. Właściwie bank kojarzy się tylko i wyłącznie z kilkoma produktami bankowymi. Chociaż może to gruba przesada. Pożyczki, kredyty, lokaty, z tego najczęściej korzystają ludzie. No i oczywiście konto bankowe, na które wpływa wynagrodzenie. Ale istnieje przecież jeszcze cała bankowość inwestycyjna, z której korzystają firmy.

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie dla osób, które pragną kupić sobie coś na co niestety nie mają jeszcze w tej chwili pieniędzy, ale potrzebują skorzystać z tego już teraz. Może to być na przykład sprzęt AGD. Trudno bowiem żyć na przykład bez pralki albo jakiegoś sprzętu do podgrzania czy ugotowania obiadu. Mały kredyt gotówkowy może być doskonałym ratunkiem w takiej chwili. Z kolei kredyt hipoteczny to produkt który przyda się kiedy planujemy zakup swojego domu lub mieszkania. Oczywiście wspaniale byłoby żyć bez kredytów i pożyczek w świecie, w którym stać nas na wszystko i w każdej chwili możemy sobie kupić takie produkty jak chcemy niezależnie od tego czy jest dom, mieszkanie, jacht czy luksusowy samochód.

Rzeczywistość jednak wygląda nieco bardziej boleśnie. Z reguły nie na wszystko możemy sobie pozwolić i musimy kalkulować na co wydać obecną wypłatę i jak jeszcze zaoszczędzić pieniądze na przyszłość, jak odłożyć pieniądze na czarną godzinę, na trudne czasy. Niestety nie zawsze wszystko układa się tak jakbyśmy tego chcieli. Czasem latami możemy odkładać na wkład własny, który jest wymagany do wzięcia kredytu hipotecznego w jego bankach. Wielu ludzi podkreśla, że kredyt hipoteczny wcale nie jest takim cudownym rozwiązaniem jak wiele osób sobie wyobraża. Do momentu całkowitej spłaty kredytu mieszkanie wcale nie jest nasze. Mieszkanie należy wtedy do banku. Jednak dla wielu osób alternatywą jest przez całe życie wynajmowanie mieszkania i płacenie obcym. Wobec tego chyba lepiej płacić za swoje i na swoje. Dorosłe życie składa się z podejmowania takich trudnych decyzji również dotyczących wzięcia kredytów i pożyczek. Niestety to często jedyna możliwość, aby żyć na swoim i cieszyć się kiedyś swoim własnym domem czy mieszkaniem.