Nasi starsi czytelnicy doskonale powinni pamiętać jak bardzo trudny był zakup samochodu w okresie, w którym dominującym systemem gospodarczym nad Wisłą był socjalizm. Największym kłopotem był problem z podażą samochodów. Było ich produkowane za mało w stosunku do realnego zapotrzebowania społeczeństwa. Inną kwestią było jego zubożenie. Prawda jest taka, że nie każdego było po prostu stać na samochód, nawet jeżeli miał możliwość jego zakupu. Na szczęście te czasy już przeminęły. Miejmy nadzieję, że bezpowrotnie.

Obecnie zakup samochodu jest znacznie łatwiejszym zadaniem i może on trwać praktycznie kilka godzin. Zarówno rynek dealerów nowych samochodów jak i rynek wtórny jest tak rozbudowany, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Dodatkowo rozkwita import samochodów używanych zza Odry. Dlatego podaż jest nieporównywalnie większa niż chociażby trzydzieści lat temu.

Problemem może wydawać się jednak ciągle cena. Nowe samochody z wyższej półki to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie w Polsce jest znacznie niższe, to może wydawać się to nie do przeskoczenia dla przeciętnego zjadacza chleba. Nic bardziej mylnego. Z pomocą przychodzi sektor bankowy. Rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Pozwoli on spełnić nasze motoryzacyjne marzenia. Gdzie znaleźć jednak najlepszy kredyt? Gdy kupujemy nowy samochód w salonie, to zazwyczaj właśnie dealer może załatwić wszystkie formalności związane z kredytem od razu na miejscu. Gdzie się jednak udać, gdy kupujemy samochód używany? Czy w takim przypadku kredyt jest dla nas niedostępny? Nic podobnego. Taki kredyt może nam sfinansować zakup samochodu nowego oraz używanego. Gdy kupujemy samochód używany, to może on pochodzić z komisu, bądź też z dealerskiego programu samochodów używanych Mozę być on nawet z prywatnych rąk, z ogłoszenia. W takim przypadku również nie stoimy na przegranej pozycji.

Jak wybrać najlepszy kredyt? Tutaj nieodzowny może okazać się internet, gdyż sprawdzanie oferty każdego z banku z osobna może okazać się frustrujące i bardzo przewlekłe. Obecnie ciekawym i innowacyjnym narzędziem jest kalkulator kredytowy. Pozwala nam na wyświetlenie najlepszych ofert kredytu samochodowego w ciągu kilku chwil. Na czym to polega? Wpisujemy dane naszego wymarzonego auta. Jednak to nie wszystko. Potrzebne będą również nasze dane dotyczące chociażby zarobków. Po chwili specjalny skrypt wybierze ze swojej bazy najlepsze oferty, które w największym stopniu pasują do danych, które podaliśmy. Ważne jest oczywiście, aby podawać prawidłowe dane, ponieważ będą one dodatkowo weryfikowane w przypadku, gdy zdecydujemy się na kredyt w danej instytucji.

Zazwyczaj okres najdłuższy okres spłaty, na który możemy się zdecydować to sześć lat. Należy mieć świadomość, że rata kredytu samochodowego będzie wynosić kilkaset złotych, co może być obciążeniem dla naszego budżetu w przypadku, gdy chociażby stracimy pracę. Dlatego należy też mierzyć siły na zamiary i postarać się, aby spłata kredytu przebiegła lekko, łatwo i przyjemnie. Da nam to jeszcze większą satysfakcję z naszego nowego nabytku.